„Jej, dnes bude krásny deň, mám lekciu angličtiny!“ Veta, ktorú by sme chceli počuť od našich žiakov/študentov. Nie len tých detských, ale aj dospelých. Dnes sa budeme venovať našim detským študentom. Ako to urobiť, aby sa naši študenti na lekcie naozaj tešili?

Odpoveď je veľmi jednoduchá a napriek tomu sa občas dokážeme točiť v nekonečných prípravách na lekcie a strachu, či sa to bude našim študentom páčiť a či ich na lekcii naozaj posunieme dopredu.

Kde začať, aby lekcie boli pre deti zaujímavé a aby nás prípravy tešili? Mám pre vás 5 tipov, ktoré Vám určite pomôžu.

1. Spoznajte svojho „malého“ klienta.

Predstavte si sami seba ako dieťa, ktoré bude mať lekciu angličtiny. Pokojne si pri tom zavrite oči a naozaj sa vcíťte do tejto situácie. Čo by ste Vy chceli na lekcii mať? Ako by ste sa tam chceli cítiť? Chcete sa učiť, alebo sa chcete hrať?

Mám zavreté oči. Predstavujem si, že moja lekcia je plná zážitkov, nie je tam kniha na výuku angličtiny, ani žiadne gramatické cvičenia. Neučím sa, ale sa zabávam. Smejeme sa, hýbeme sa, súťažíme a tancujeme… Ochutnávame čokoládu, keksy, cestoviny… Lebo sa práve učíme o jedle. Alebo pečieme niečo výborné a potom to spolu ochutnávame…

WOW, to je parádna lekcia. Chcem takéto lekcie každý deň!

Čo ste si predstavili vy? Čo by Vás ako dieťa na lekcii angličtiny bavilo?

Verím, že to bolo niečo podobné. Áno, pravdou je, že deti sa väčšinou nechcú učiť. Chcú sa hrať, zabávať, ochutnávať, zažívať, spievať, tancovať, pretekať… a keď toto všetko budú robiť po anglicky, tak je úspech zaručený! Bude aj zábava, aj prirodzené pokroky v angličtine.

2. Prispôsobte aktivity konkrétnemu študentovi/skupine a takisto aktuálnej nálade.

My už vieme, čo na deti funguje – zábava. Ale napriek tomu nemusia rovnaké aktivity pôsobiť rovnako na každého študenta. To, čo jedného baví, iného môže nudiť. To, čo sa deťom páčilo na jednej lekcii, nemusí mať rovnaký úspech na ďalšej.

Každý z nás je jedinečný a preto je dôležité aktivity prispôsobiť konkrétnej skupine alebo študentovi. Taktiež je u detí dôležitá aktuálna nálada, ktorá sa častokrát mení z minúty na minútu.

Pokiaľ mám skupinu aktívnych chlapcov, tak vyberám aktivity, ktoré sú viac športové, pohybové. Pokiaľ mám skupinu dievčat, ktoré radi kreslia a spievajú, tak im pripravím lekciu, kde bude prevaha týchto aktivít. Je to jednoduché. Stačí si predstaviť svoju skupinu a čo by ich bavilo.

A áno, treba byť pripravený aj na to, že nálada detí sa mení a preto sa nám veľa krát môže stať, že si urobíme prípravu, ktorú nakoniec využijeme len čiastočne a na lekcii budeme robiť niečo iné. Je to tak v poriadku. Deti Vás za to budú milovať a vy vďaka skúsenostiam zistíte, že je to v podstate veľmi jednoduché.

3. Využívajte hlas na zábavu i na upútanie pozornosti.

Táto drobnosť dokáže zázraky, či už na online lekciách, alebo živých lekciách. Samozrejme platí, že Váš hlas by mal byť veselý a dynamický, aby deti zaujal. Napriek tomu sa nám občas môže stať, že deti sa začnú rozprávať, alebo nemáme ich pozornosť. Vtedy je dobré zmeniť hlas. Povedať to hlasnejšie, alebo tichšie. Jednoducho využiť hlas na zaujatie pozornosti.

Túto techniku odporúčam používať s mierou, aby sme deti nestresovali, ale aby to pre nich bola zábava. Ak ste to ešte neskúsili, odporúčam si to skúsiť na najbližšej lekcii a uvidíte ako jednoducho dokážete zaujať pozornosť detí.

Výbornou pomôckou je aj rýchlosť hlasu. Stačí, keď slová, ktoré s deťmi opakujete, budete hovoriť veľmi pomaly alebo veľmi rýchlo. Deti majú z toho zábavu a ani si neuvedomujú, že si trénujú angličtinu.

4. Zbavte sa očakávaní a prispôsobte sa energii študenta/skupiny.

Naše očakávania môžu byť veľkou komplikáciou pri detských lekciách angličtiny. Ako to máte vy?

Chcete, aby všetci študenti dosahovali rovnaké pokroky, pretože vy ste do toho dali maximum? Alebo ste pripravený na to, že každé dieťa má svoje vlastné tempo a je v poriadku, keď nedosahujú pokroky rovnakou rýchlosťou?

Janko sa naučí slovnú zásobu veľmi rýchlo, Zuzka má krásnu výslovnosť, Teo sa snaží a trvá mu to dlhšie, kým si to zapamätá, Natálka krásne spieva, ale keď sa jej pýtame na slová z pesničky, tak im ešte nerozumie… Každý má vlastné tempo, každému ide niečo rýchlejšie a niečo pomalšie… Je to tak v poriadku. A keď sa naučíte, že je to tak v poriadku, tak bude na lekciách lepšie Vám, i deťom. Prispôsobíte sa energii skupiny, jej jednotlivcom a nebudete tlačiť na seba, ani na deti.

5.Som lektor alebo zabávač? Buďte oboje!

Byť zabávačom na lekcii ma teší alebo naopak vyčerpáva? Túto otázku by si mal položiť každý lektor, ktorý sa plánuje venovať deťom. Pretože my lektori detí vieme, že veľmi dôležitou črtou detského lektora je jeho schopnosť byť zabávačom, „showmanom“. Byť ochotný urobiť zo seba šaša, strigu so strapatými vlasmi, robiť si srandu… najčastejšie sám zo seba. Pri deťoch treba byť samozrejme opatrný. Je potrebné citlivo vnímať z koho si srandu robiť môžeme a pre koho by to mohol byť stres. Najbezpečnejšie je preto robiť si srandu zo samého seba.

Týchto 5 tipov Vám zaručene pomôže pripraviť lekcie, ktoré budú deti baviť. V našej škole sa bežne stáva, že študenti chcú mať lekcie aj cez prázdniny. Angličtina je pre nich hra a zábava.

Chcete, aby vám prípravy nezaberali „celú večnosť“ a chcete nabrať nové inšpirácie?

Pozývam vás na Kongres pre lektorov a učiteľov detskej angličtiny. Kongres je zadarmo a bude 11. – 15.3.2023.

Viac informácií a možnosť registrácie nájdete tu:

Online Kongres detskej angličtiny – ZADARMO (mariamenglish.com)

Prajem vám veľa radosti pri učení a dni naplnené pohodou.

Majka Marinčáková

Prajem vám veľa radosti z vašej práce, aby bola každá lekcia pre vás príjemný zážitkom.

Majka Marinčáková

Mentorka pre lektorov a učiteľov detskej angličtiny a riaditeľka jazykovej školy MariaM English

www.mariamenglish.com

Share This