Máme tu záver školského roka, na ktorý sme tak túžobne čakali! Často krát už ideme na zotrvačnosť a odrátavame dni, kedy začnú prázdniny. Máte to tak aj vy?

Ja sa vždy teším na koniec školského roka. Našťastie to už nemám spojené s vyčerpaním, keďže si dávam záležať na „dobíjaní bateriek“ aj počas roka a tiež na starostlivosti o seba. Prázdniny pre mňa znamenajú viac času s rodinou, čistú hlavu a možnosť snívať a plánovať si to, čo bude v ďalšom školskom roku. Je to pre mňa čas, na ktorý sa naozaj úprimne každý rok teším.

A potom sa znova veľmi teším na začiatok školského roka! Na konci augusta už doslovne odratúvam dni, kedy sa to znova začne. Tá eufória z nového školského roka je nákazlivá a ja ju zbožňujem! 😊

Často krát však počúvam: „Ja som si vôbec nestihla cez prázdniny oddýchnuť…“ alebo „ešte by mohli byť ďalšie 2 mesiace, aby som si vôbec troška oddýchla…“

Čím to je, že sú medzi nami učitelia, ktorí sa tešia na nový školský rok a sú oddýchnutí a naopak sú medzi nami učitelia, ktorým nestačia ani 2 mesiace?

Dôvodov môže byť samozrejme viac. Dnes mám pre vás RECEPT, ktorý vám pomôže, aby ste patrili medzi tých učiteľov/lektorov, ktorí si užívajú prázdniny s čistou hlavou a potom sa plní energie a elánu tešia na nový školský rok.

Je to veľmi jednoduché! Tajomstvo spočíva v správnom ukončení/vyhodnotení starého školského roka a v pripravení sa nový školský rok.

Na prvý pohľad sa to môže zdať ako niečo, čo vám zaberie čas navyše a nevidíte výsledky. Ale je to práve naopak. Toto je presne to, čo potrebujete, aby ste si cez prázdniny dokázali naozaj naplno oddýchnuť s čistou hlavou a potom sa tešiť na nový školský rok.

Čo vám vedomé ukončenie/vyhodnotenie školského roka prinesie?

  • Lepší prehľad o tom, čo ste zvládli, dokázali a čo sa vám podarilo. Často krát veci, na ktoré ste medzitým zabudli. A zrazu máte byť na čo hrdý a začínate prázdniny so skvelým pocitom!
  • Pripomeniete si, s čím ste neboli spokojní a čo môžete v novom školskom roku vylepšiť. Prázdniny sú ideálny čas na premyslenie si plánov ako veci vylepšiť.
  • Uzavriete si jedno obdobie a vďaka tomu budete mať čistú hlavu pripravenú na plnohodnotný oddych a priestor na nové plány.

Kedy je správny čas na ukončenie/vyhodnotenie školského roka?

Ideálne keď je to maximálne do 3 týždňov od ukončenia školského roka, najlepšie čím skôr. Je to dôležité kvôli tomu, aby ste mali v hlave čerstvo zažité veci a nie spomienky spred roka. 😊 Tiež čím skôr si hlavu vyčistíte a uzatvoríte minulý školský rok, tým viac času budete mať na oddych s čistou hlavou.

Prečo je dôležité mať oddych s čistou hlavou?

Pretože kamkoľvek pôjdete, čokoľvek budete robiť, akokoľvek vás to bude baviť, pokiaľ nebudete mať vyčistenú hlavu, tak vám ňou stále budú prúdiť myšlienky na uplynulý školský rok. A tak váš letný „reset“ a oddych bude len polovičný. A potom v septembri budete mať pocit, že 2 mesiace prázdnin bolo málo.

Nezabudnite sa pochváliť za všetko, čo ste zvládli. 

Dôležitou súčasťou uzavretia školského roka je pochváliť sa a prejsť si všetky malé, aj veľké úspechy, ktoré ste zvládli a podarili sa vám. Zrátajte si počet hodín, ktoré ste odučili v minulom školskom roku. Vekové kategórie a skupiny, z ktorých ste mali obavy a zvládli ste to. Témy, ktoré sa vám zdali nezvládnuteľné, ale vy ste to dali. Rozhovory so študentmi, rodičmi… Je toho veľa, čo ste zvládli.

Ja si niekedy svoje úspechy dám na výkres, ktorý si dozdobím obrázkami, srdiečkami, slovami a užívam si tento pocit úspechu.

Niekedy doplním aj referencie, slová od klientov, ktoré ma tiež hrejú pri srdiečku. A dám si to na viditeľné miesto, aby som vedela aká som skvelá! Skvelí sme všetci. Len niekedy na to zabúdame.

Last but not least – S čím ste v minulom školskom roku neboli spokojní a čo by ste chceli vylepšiť? 

Posledné, ale nie menej dôležité je zhrnutie si toho, čo vám v starom školskom roku nešlo úplne podľa vašich predstáv a čo by ste chceli vylepšiť. Táto časť je rovnako dôležitá, pretože vám pomôže uvoľniť hlavu od stresu z toho, s čím ste neboli spokojní. Tým, že si to pomenujete, tak sa s tým vyrovnávate a preberáte zodpovednosť. Čo znamená, že vytvárate priestor pre nové riešenia. Takže si jednak užijete leto s čistou hlavou a tiež s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete riešenia a vylepšenia pre nový školský rok.

 

 

Ako na to? Pripravte si pero, papier a nájdite si miesto, kde sa cítite dobre. A potom už len stačí zodpovedať 3 otázky:

  • Čo sa mi podarilo v uplynulom školskom roku? Píšte všetko, čo vás napadne. Aj tie najmenšie veci. Pokiaľ vám robí problém sa pochváliť, odporúčam sadnúť si s niekým blízkym, kto vás pozná a nechať si pomôcť od neho/nej.
  • S čím som v minulom školskom roku nebol spokojný/á? Opäť si napíšte všetko. Aj to čo sa vám na prvý pohľad zdá ako maličkosť.
  • Ako by som mohol/la vylepšiť to, s čím som nebol spokojný/á? Pri tejto otázke vám riešenia môžu napadnúť hneď. Zároveň je úplne v poriadku, keď vás nenapadnú. Máte celé prázdniny na to, aby vás napadlo riešenie.

Čo v prípade, že ma riešenie nenapadne hneď? Mám nad tým rozmýšľať intenzívne každý deň?

Vôbec nie, práve naopak. Tým, že si problém/nespokojnosť pomenujete, tak uvoľňujete mozog od tejto záťaže. Práve vďaka tomu vytvárate priestor, aby mohol vzniknúť nápad na nové riešenie. A viete kedy prichádzajú najlepšie nápady na riešenia?

Keď ste úplne vypnutí od problému. Teda ste na dovolenke, pracujete v záhrade, ste na výlete s deťmi, varíte a upratujete… Vaša myseľ je uvoľnená a sústredená na niečo iné. A vtedy to príde.

Užívajte si voľný čas naplno a riešenia a nápady prídu v ten správny čas.

Viete aká je najčastejšia oblasť, ktorú chcú jazykový učitelia/lektori v novom školskom roku vylepšiť?

Je to čas strávený nad prípravami hodín a hľadanie inšpirácií na aktivity. Preto tu mám pre vás eBook 150 skvelých aktivít pre jazykových lektorov detí, ktorý vám spríjemní leto a pomôže vám s prípravami hodín v novom školskom roku. Nájdete ho tu, stačí kliknúť na názov nižšie:

eBook 150 skvelých aktivít pre jazykových lektorov detí spolu s pracovným zošitom

Prajem vám, aby sa vám podarilo prežiť leto, vďaka ktorému budete mať dosť energie a radosti do nového školského roku! 😊

Majka Marinčáková

Mentorka pre lektorov detskej angličtiny a riaditeľka jazykovej školy MariaM English www.mariamenglish.com

 

 

Share This