Mnoho z vás stojí pred otázkou, či sa majú deti učiť po anglicky od malička, alebo to nechať až na neskôr. Predstavím vám 10 dôležitých dôvodov, prečo majú výhodu deti, ktoré sa učia po anglicky alebo iný cudzí jazyk od malička a nečakajú na školu. Čím skôr deti začnú s cudzím jazykom, tým viac výhod môžu získať.

Všetky tieto výhody môžu mať aj vaše deti. Stačí sa rozhodnúť a začať. Poďme sa spolu pozrieť na výhody, ktoré môžu získať aj vaše deti:

1. Teória špongie – deti sa učia oveľa rýchlejšie

Mozog dieťaťa je ako špongia. Veľmi rýchlo sa učia a pamätajú si skoro všetko, čo počujú a zaujalo ich. Kým my dospelí musíme svoju pamäť potrápiť, aby sme si niečo zapamätali,  u detí to funguje na prirodzenom princípe. Počujú a pamätajú si. Nasávajú ako špongie 🙂

Výskumy dokázali, že táto schopnosť je najintenzívnejšia do ukončenia puberty. Následne začne klesať. Preto sa odporúča začať s jazykmi čo najskôr a využiť toto obdobie.

2. Schopnosť naučiť sa jazyk s čistou výslovnosťou (do 7-8 rokov)

Deti majú schopnosť naučiť sa jazyky bez prízvuku, dokážu nimi hovoriť čisto, ako keby to bol ich rodný jazyk. Táto schopnosť funguje približne do 7-8 rokov dieťaťa, samozrejme za predpokladu, že dieťa má možnosť prichádzať do kontaktu s jazykom v „originálnom znení“, teda od človeka, ktorého materinským jazykom je angličtina. Poprípade iný cudzí jazyk. Stačí, aby počúvalo rozprávky, pesničky…

Mnohým teraz môže napadnúť otázka, či to funguje aj v prípade, že dieťa chodí na kurz angličtiny k slovenskému lektorovi, alebo s ním trénuje rodič priamo doma. Funguje to aj v takomto prípade.

Ako príklad Vám uvediem rodinu mojej kamarátky Slovenky, ktorá žije s manželom, tiež Slovákom v USA. Obaja hovoria veľmi dobre po anglicky, avšak s prízvukom. So synom komunikujú aj doma väčšinou po anglicky. Ich syn má napriek tomu krásnu, čistú americkú angličtinu bez prízvuku.

Alebo iný príklad ďalšej mojej známej. Je Angličanka a presťahovala sa do USA. Teda jej angličtina je čisto britská s britským prízvukom. Jej dcéra má napriek tomu americký prízvuk.

Aj dospelý sa môže naučiť jazyk s čistou výslovnosťou, ale je to skôr výnimka a chce to intenzívny cielený tréning. Pre deti je to prirodzené a nemusia preto urobiť nič špeciálne. Je to veľký dar, ktorý treba určite využiť.

3. Cudzí jazyk podporuje rozvoj materinského jazyka

Štúdie a výskumy dokázali, že keď sa dieťa učí ďalší jazyk, tak sa tým podporuje aj rozvoj materinského jazyka. Tieto deti sa učia rýchlejšie čítať, poznať písmená a rozpoznávať gramaticky nesprávne vety.

V minulosti sa hovorilo o obavách, či učenie sa cudzieho jazyka popri učení sa materinského  nebude mať negatívny dopad na materinský jazyk. Aktuálne z praxe vieme, že táto obava je neopodstatnená, a že učenie sa cudzieho jazyka má práve pozitívny efekt na rozvoj materinského jazyka.

4. Prirodzenosť rovná sa lepšie výsledky v škole

Keď sa deti od malička stretávajú s jedným, prípadne viacerými cudzími jazykmi, stávajú sa  tieto jazyky prirodzenou súčasťou ich bežných dní. O to ľahšie sa im bude pracovať v škole a lepšie výsledky môžu získať. Budú mať pevný základ, na ktorom môžu stavať ďalej.

5. Možnosť dopĺňať si školské materiály o zahraničné zdroje

Obrovskou výhodou všetkých ľudí, ktorí hovoria viacerými jazykmi, je možnosť čerpať informácie z rôznych zdrojov v pôvodnom jazyku. Vďaka tomu máme neobmedzené zdroje informácií. V dnešnej dobe je v školách kladený veľký dôraz na hľadanie informácií na internete. V prípade, že vaše dieťa ovláda viac jazykov,  má vyhraté, zdroje informácií sú neobmedzené.

6. Štúdium v zahraničí

Znalosť cudzích jazykov otvára našim deťom možnosť študovať v zahraničí. V dobe, keď sú mnohé univerzity zdarma, alebo keď je možné získať štipendium, môže byť prekážkou pred štúdiom na prestížnej univerzite práve jazyková bariéra. Doprajme našim deťom, aby mohli využiť tieto možnosti a začnime ich vzdelávať v oblasti cudzích jazykov ešte kým sú malé, aby boli pripravené využiť všetky benefity dnešnej doby. Oxford University, Harvard University, Princeton University…

Zoznam najlepších univerzít na svete nájdete tu.

7. Kariérne možnosti

S ovládaním cudzieho jazyka rastie cena človeka na pracovnom trhu a jeho možnosti sú o to pestrejšie a väčšie. Častokrát sa stretávam s ľuďmi, ktorých v kariére brzdí práve to, že neovládajú cudzí jazyk, alebo ho ovládajú na slabej úrovni. Na slovenskom pracovnom trhu má najväčšiu cenu angličtina a nemčina. Ale aj ostatné jazyky sú rozhodne  plusom, ktorý vám môže pomôcť v kariérnom rozvoji.

8. Medzikultúrna znalosť/komunikácia, spoznávanie iných kultúr

Jeden a ten istý názov, termín, symbol môže byť v rôznych kultúrach pochopený rôzne. Je veľmi dôležité mať tieto vedomosti, aby sme sa zbytočne vyhli trápnym a nepríjemným situáciám v komunikácií s ľuďmi z odlišných krajín, kultúr.

Napríklad v Anglicku je úplne bežné, keď človeka, ktorého ste práve stretli a ešte ho nepoznáte, napr. čašníka v reštaurácii, pracovníka v banke, oslovíte jeho krstným menom: Good afternoon Maria… How are you Peter?

Na Slovensku to ale bežné rozhodne nie je. Keď osoba z Anglicka príde na Slovensko a  bude v banke oslovovať pracovníka  podľa jeho krstného mena na vizitke,  môže ľahko prísť k nedorozumeniu.

Vďaka jazykom spoznávame aj iné národnosti a iné kultúry. Tu sa hodí príslovie: Koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom.

9. Prevencia proti Alzeihmerovmu ochoreniu

Učenie sa cudzích jazykov pôsobí ako prevencia proti Alzheimerovmu ochoreniu. Toto ochorenie je stále viac a viac rozšírené. Preto je dobré, keď svoj mozog trénujú už malé deti a tento zvyk si so sebou nesú aj do vyššieho veku.

10. Cestovanie, sloboda

Angličtina vám dá krídla a slobodu cestovať kdekoľvek po svete. Jednak sa nemusíte obávať komunikácie v krajine, kam sa chystáte, a zároveň máte možnosť hľadať letenky a ubytovanie celosvetovo a ušetriť tak peniaze, alebo získať viac za menej peňazí.

Samozrejme aj tipy na výlety a informácie o krajinách môžete vďaka angličtine a iným cudzím jazykom čerpať z internetu viac menej neobmedzene.

Tak ako to vidíte? Presvedčila som Vás, že má naozaj veľký význam, aby deti začali s cudzími jazykmi už ako malé? Nie je na čo čakať. Čím skôr začnú, tým lepšie výsledky a viac výhod môžu získať.

Chcete sa s deťmi učiť doma?

Odporúčam eBook 150 skvelých aktivít pre jazykových lektorov detí, vďaka ktorému získate mnoho parádnych inšpirácií na aktivity s vašimi deťmi. Je vhodný aj pre rodičov, aj pre lektorov. Nájdete ho tu:

eBOOK 150 SKVELÝCH AKTIVÍT PRE JAZYKOVˇYCH LEKTOROV DETÍ

Chcete radšej zveriť deti do rúk skúsených lektorov?

Máme pre vás pripravené individuálne online lekcie pre deti, kde sa zabavia a zároveň sa budú prirodzene rozvíjať v angličtine. Viac informácií nájdete tu:

LEKCIE ŠITÉ NA MIERU PRE DETI

Prajem Vám a Vašim deťom veľa úspechov a zábavy s angličtinou! 😊

Majka

Mentorka jazykových lektorov/učiteľov detí a riaditeľka jazykovej školy MariaM English

Share This