Baví vás učiť, ale celkovo necítite naplnenie a radosť z vašej práce? Nie ste v tom sami. Tento pocit zažíva veľa učiteľov a lektorov. Tiež som si prešla takýmto obdobím.

Prečo je to tak? Možno si túto otázku dávate aj vy. 

Keď som začínala učiť, mojou najväčšou túžbou bolo pripraviť lekcie, ktoré budú študentov baviť a vďaka ktorým budú napredovať. A naozaj sa mi to darilo. Bola som šťastná! Myslela som si, že mi toto šťastie vydrží navždy. 😊 A tak som hľadala ešte lepšie aktivity, sledovala najnovšie trendy v učení, zlepšovala sa v angličtine… Darilo sa mi a založila som jazykovú školu MariaM English (pôvodne Happy Huggo) a prijala prvých lektorov.

Všetko parádne fungovalo. Klienti boli spokojní, škola rástla… A ja som si myslela, že takto to bude navždy. Vyhorenie som považovala za niečo, čo sa mne nikdy nemôže stať, pretože ja svoju prácu milujem!!!

Prišlo… Pomaly a nenápadne sa zrazu všetko zmenilo. Bola som veľmi unavená a veci, ktoré mi dávali zmysel, zrazu prestali dávať zmysel. Chcela som zatvoriť fungujúcu jazykovú školu a všetko ukončiť.

Našťastie som mala okolo seba ľudí, ktorí ma podržali. Urobila som zásadné zmeny. V súkromnej, i pracovnej oblasti. A všetko sa postupne zmenilo. Práve vďaka týmto zmenám pociťujem ešte väčšiu radosť a naplnenie zo svojej práce a celkovo v živote.

Na to, aby sme cítili naplnenie z práce lektora/učiteľa, nestačia len skvelo odučené lekcie, ktoré študenti milujú! V čom je teda to tajomstvo?

 

 Ukážem vám 5 DÔLEŽITÝCH KROKOV, vďaka ktorým sa z vás stanú spokojní lektori.

  1. Zjednodušte si prípravy na lekcie a buďte autentický.

Každý z nás má talent a skúsenosti s niečím iným. Niekto rád spieva, niekto rád športuje, číta, tancuje… Využite svoje skúsenosti z oblasti, ktorá vás baví. Radi spievate? Tak spievajte! Radi športujete? Tak športujte! Dajte do lekcií kus seba a ušetríte čas na prípravy, a tiež to bude viac baviť vás, aj študentov.

Pokiaľ využívate internet na hľadanie nových inšpirácií, tak odporúčam sledovať 1-2 stránky, z ktorých čerpáte. Nie viac. Ušetríte tým množstvo času.

Tiež odporúčam vytvoriť si vlastnú knižnicu aktivít. Veľa aktivít viete využívať dookola a bola by škoda, vždy vymýšľať alebo hľadať niečo nové, keď ste to už raz vytvorili.

mariam-english-anglictina-online

  1. Naučte sa vnímať správanie a emócie vašich študentov a využívať ich pre lepšiu spoluprácu.

Je dôležité vnímať študentov ako partnerov. Aj tých detských. Práve vďaka dobre nastavenej spolupráci dokážete šetriť svoju energiu a vyhýbať sa zbytočným sklamaniam a konfliktom.

Mám pre vás pár jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu. Aktivity, ktoré ste pre študentov pripravili, robte spoločne. Keď niečo vyrábajú deti, tak vyrábajte aj vy. Keď odpovedajú na otázky, tak sa zapojte aj vy. Buďte pre nich partnerom, sprievodcom a nie nadriadeným, ktorý ich len kontroluje.

Reagujte na signály, ktoré vám študenti dávajú a prispôsobujte tomu aktivity. Nie je hanba upraviť plán aktivít počas lekcie, pokiaľ zistíte, že to, čo ste mali pripravené, neladí s náladou vašich študentov. Práve naopak. Šikovný lektor reaguje na svojich študentov. Môže sa stať, že práve v ten deň budú naozaj vyčerpaní, pretože mali náročný deň. A vy ste nachystali veľa dynamických aktivít. Nič sa nedeje. Je stále čas to upraviť a urobiť lekciu, na ktorej sa budete všetci cítiť príjemne.

Pozor na hranice. Byť partnerom neznamená, že by ste si so študentmi nemali určiť pravidlá a hranice. Práve naopak. V partnerstve je dôležité vedieť, aké sú pravidlá a hranice. Zjednodušíte tým prácu sebe, ale aj študentov. Vyhnete sa zbytočným konfliktom, a tým ušetríte energiu.

To zahŕňa lekcie, ale aj celkovú organizáciu. Ako rušenie lekcií, náhrady lekcií, práca mimo lekcií, domáce úlohy a podobne. Jasne nastavené pravidlá a hranice hneď od začiatku pomôžu vám, i študentom.

  1. Naučte študentov obklopovať sa angličtinou aj mimo lekcií. V prípade detí to zahŕňa spoluprácu s rodičmi. Verte mi, stojí to za to. 

Kontakt s jazykom na lekciách nestačí.  Študenti nechcú robiť domáce úlohy. Ako z toho začarovaného kruhu von? Všetci vieme, že je veľmi dôležité, byť v kontakte s jazykom čo najviac, aby študenti napredovali.

Je to jednoduché, ale na začiatku to bude vyžadovať vašu prácu a edukáciu študentov, a v prípade detí aj edukáciu rodičov. Stačí ich to naučiť raz a potom sa už budete viesť na vlne úspechu.

Ukážte študentom aké majú možnosti a ako na to. Môžu pozerať rozprávky, filmy. Počúvať pesničky, podcasty. Čítať knižky, vtipy, články na webe alebo v časopisoch. Možností je naozaj veľa.

Tiež spôsob, akým ich budete učiť, si môžete vybrať tak, aby vám to vyhovovalo. Môžete pre nich robiť pravidelné workshopy, posielať emaily s informáciami a užitočnými linkami, napísať im e-book, alebo pdf materiál, poprípade jeden zhrňujúci email. Alebo akýkoľvek spôsob, ktorý vyhovuje vám.

Práve vďaka tomu budú študenti rýchlejšie napredovať a vy si ušetríte čas, aj energiu a budete si užívať spoločné výsledky.

  1. Starajte sa o seba a doprajte si odpočinok. Vďaka tomu budú lekcie baviť vás, aj vašich študentov.

Práve toto je ten krok, o ktorom sa málo hovorí a pritom je veľmi dôležitý. Dovolím si povedať, že najdôležitejší. Pretože my sme srdcom a motorom našich lekcií. Pokiaľ nebudeme v pohode my, tak nebude fungovať nič.

Práca s ľuďmi je krásna, ale vyčerpávajúca. A je veľký rozdiel, či prídete na lekciu zvädnutý ako stará zelenina, alebo svieži ako ranný vánok. Študenti to cítia. Hlavne deti na to veľmi rýchlo reagujú a sú vašim zrkadlom. Pokiaľ si chcete lekcie užívať aj vy, a aj vaši študenti, tak starostlivosť o seba je nevyhnutnou súčasťou.

Stačí začať drobnými zmenami a návykmi. Nájsť si niečo, čo máte radi a dobíja vás energiou. A naplánovať si to pravidelne. Ideálne dať si to aj do vašich pracovných kalendárov. Presne toto pomohlo mne.

Na každý pracovný deň ráno mám v kalendári naplánovanú prechádzku v lese s našim psíkom. Hlavne na začiatku, kým sa z toho stala pravidelná aktivita, mi to veľmi pomohlo. Verte mi, ísť ráno do lesa vyvetrať si hlavu a načerpať energiu, je tá najúžasnejšia vec ako začať deň. Vy si samozrejme vyberte to, čo robí radosť vám.

  1. Doprajte si vedomú spokojnosť. Čo to je a ako na to?

Vedomá spokojnosť znamená, že sme si vedomý toho, prečo robíme to, čo robíme a čo nám to prináša. Máme z toho radosť a sme spokojní.

Čo nám môže pomôcť, je napísať si naše „prečo“. Prečo robím to čo robím, prečo to robím tak ako to robím, čo mi to prináša…

Poznať svoje „prečo“ znamená, že viem prečo to tak mám a čo mi to prináša. Niekto učí dospelých, niekto deti a niekto to kombinuje. Je však dôležité vedieť, že takto to naozaj chcem a prečo to tak chcem. Čo mi to prináša. Niekto je spokojný ako zamestnanec, niekto ako podnikateľ. Každá cesta prináša to, čo nám vyhovuje a aj to, čo nám nevyhovuje, ale posúva nás ďalej a učíme sa. Je dôležité byť tam, kde výhody prevyšujú tie nevýhody a my sme s tým vedome spokojní a v súlade.

Pripájam moje „prečo“ pre inšpiráciu. Napíšte si aj vy vaše „prečo“ a vždy keď budete mať ťažké obdobie, tak sa k nemu vráťte.

Je naozaj veľmi dôležité nevynechať ani jeden krok a priebežne sa starať o všetky oblasti.

Pozývam vás na Kongres pre lektorov a učiteľov detskej angličtiny, kde sa všetkým týmto oblastiam budeme spolu venovať. Kongres je zadarmo a bude 11. – 15.3.2023.

Viac informácií a možnosť registrácie nájdete tu:

Online Kongres detskej angličtiny – ZADARMO (mariamenglish.com)

Prajem vám veľa radosti pri učení a dni naplnené pohodou.

Majka Marinčáková

Mentorka pre lektorov/učiteľov detskej angličtiny a zakladateľka jazykovej školy MariaM English www.mariamenglish.com

Share This