Tiež sa trápite s naučením sa cudzieho jazyka?

Vybrali ste si ten najlepší kurz a aj tak to ide pomaly, nemáte z toho takú radosť ako ste očakávali, aj výsledky sa zrazu zdajú byť nedostačujúce… A tak pomaly klesá Vaša motivácia a vy máte stále menej a menej chuti sa k tomu vracať.

Rovnako to funguje u detí. Ak im v škole alebo na kurze zvolia spôsob výuky, ktorý je úplne mimo toho, čo ich baví, tak je to trápenie. Radosť sa vytratila a s tým klesá aj motivácia.

Rovnako to platí aj o domácom učení Angličtiny, keď deti učíme my rodičia. Pokiaľ to deti nebaví, tak sa trápime aj my, aj oni.

Keď sme sa začínali učiť po Anglicky s mojím starším synom Maťkom, tak som veľa premýšľala nad tým, kde začať, aký spôsob zvoliť. Chcela som, aby mal kontakt s Angličtinou hneď od malička. Nebolo to vždy jednoduché. Raz sa nám darilo, potom zase menej. Dokonca sme sa dostali do obdobia, kedy úplne odmietal Angličtinu. Trvalo to asi rok. Teraz má Maťko 6 rokov a bežné konverzácie zvláda v Anglickom jazyku.

Presne podobnými výkyvmi som si prešla aj ja. Síce s Angličtinou som prišla do kontaktu až ako 11- ročná, ale prešla som si rôznymi obdobiami. Od silnej motivácie, až po depresie, že to asi nikdy nezvládnem 🙂. Teraz Angličtinu milujem a učím ľudí, aby ju milovali tiež.

V čom teda spočíva to tajomstvo? Ako môžeme vydržať  až do úspešného konca a tešiť sa počas cesty k úspechu?

Riešenie je veľmi jednoduché!

Najpodstatnejším momentom je vybrať si spôsob učenia, ktorý nás baví. Takže ak radi čítate, tak si zvoľte čítanie. Ak radi pozeráte filmy/seriály, tak pozerajte! Ak je Vašim koníčkom rozprávať sa s ľuďmi, tak si nájdite partnera na rozprávanie v cudzom jazyku a rozprávajte sa! Ak je to čokoľvek, čo Vás baví a dá sa pomocou toho naučiť cudzí jazyk, tak to určite treba skúsiť. To isté platí aj pre Vaše deti. Pokiaľ vyberiete témy a spôsob, ktorý ich bude baviť, tak úspech je istý.

Tajomstvom úspechu je vybrať si spôsob, ktorý Vás baví. Keď nás niečo baví, tak si to užívame a nepremýšľame nad tým, že sa učíme. Ide nám to samo. Dôležité je užiť si cestu k cieľu. Cesta je cieľ. 

Ľahko sa to povie, ale ťažšie sa to realizuje? Áno, je to presne tak 🙂 Dobrá správa je, že Vám s tým rada pomôžem. Postupne sa budeme venovať jednotlivým oblastiam, ktoré by Vám mohli pomôcť na ceste za Angličtinou. Začneme obľúbenou možnosťou – ČÍTANIE. Poďme spolu vybrať tú najlepšiu možnosť na čítanie pre Vás a Vaše deti. Môžete postupne testovať, čo Vám najlepšie sadne. Výber je len na Vás 🙂 Začneme deťmi. Potom prejdeme k dospelým a „skoro dospelým“.

DETI 

Máme radi knihy v papierovej forme. 

 • RAINBOW BOOKS pre deti – anglické knihy pre deti od vydavateľstva USBORNEVýborný spôsob ako nenápadne Angličtinu pridať do bežných dní našich detí.
 • čítanie počas jedla – pomôže Vám zaujať Vášho drobčeka počas náročného kŕmenia a zároveň sa spolu výborne zabavíte. Bude plné bruško, aj hlava 🙂
 • večerné čítanie pred spaním – ideálny čas na rozprávku. Ležíme v posteli, už máme kľud a môžeme sa venovať len rozprávkam. Niektorí rodičia robia kompromis a jednu rozprávku čítajú po Anglicky a jednu po Slovensky.

Máme radi online rozprávky, elektronické knižky.

  •  STORIES TO GROW BY – krásne rozprávky, ktoré máte úplne zadarmo. Od klasických rozprávok ako Snehulienka, až po moderné rozprávky.
  •  KIDS WORLD FUN – krátke príbehy pre deti s morálnym ponaučením. Rovnako úplne zadarmo.
  •  MAGIC KEYS – online knihy pre deti a mládež. Nájdete tu knihy pre rôzne vekové kategórie. Od tých najmenších až po stredoškolákov. Ale verím, že aj my dospelí si tu nájdeme knihy, ktoré nás očaria.
  •  FUN BRAIN BOOKS – množstvo kníh, ktoré nás očaria. Stačí si len kliknúť na stránku a vybrať si tú pravú.

DOSPELÍ A „SKORO DOSPELÍ“

Mám rád knihy v papierovej forme. 

 • PENGUIN BOOKS – knihy Penguin sú rozdelené podľa jazykových úrovní a podľa veku, mnohé majú aj CD/Audio verziu pre trénovanie počúvania a porozumenia. Pri edíciách „Active readers“ nájdete aj cvičenia na trénovanie.  Sú úžasné, vrelo odporúčam. Máme ich niekoľko aj v našej domácej knižnici 🙂
 • WORDERY a BOOKDEPOSITORY– z pohodlia domova si vyberiete knihy, ktoré sa Vám páčia a môžete začať čítať. Dobrá správa je, že poštovné je zadarmo.

Mám rád elektronické knižky.

 •  GUTENBERG – webová stránka Gutenberg ponúka viac ako 58 tisíc titulov eBookov alebo po našom elektronických knižiek.  Každý si tu môže nájsť tú „svoju“ knihu.

Rád čítam noviny, časopisy, správy, články online.

 •  LEARN ENGLISH TODAY – tu nájdete prehľad najznámejších svetových novín a rovno sa môžete prekliknúť na články a správy, ktoré Vás zaujímajú. THE GUARDIAN  WORLD NEWS BBC – tieto dva sú zadarmo. Niektoré si treba zaplatiť.
 •  NEWS IN LEVELS – správy sú rozdelené do troch úrovní, môžete si vybrať podľa Vašich jazykových schopností. Najvyššia úroveň má ku článkom pridané aj video.

Milujem pesničky a chcem rozumieť o čom spievajú.

 •  Každý z nás má svoju obľúbenú kapelu, pesničku, hudobný žáner. Texty pesničiek Vám pomôžu zlepšiť slovnú zásobu, zlepšiť porozumenie a hlavne zabaviť sa popri učení a možno si aj zaspievať.
 • Bežne používané stránky uvádzam nižšie, kľudne si však nájdite vlastné. Stačí na internete zadať názov piesne, interpreta a slovo „lyrics“.
 • LYRICS
 • SONG LYRICS
 • AZ LYRICS

Už ste si vybrali najlepšiu možnosť pre Vás alebo pre Vaše deti! Čo teraz s tým? Správna otázka. 

Rovnako dôležité ako výber spôsobu čítania je aj nastavenie si určitého systému, aby to naozaj plnilo svoj cieľ a vy ste videli výsledky. Pripájam niekoľko rád a odporúčaní. 

Aký systém zvoliť u detí, aby bola cesta za Angličtinou úspešná?  Ako to funguje u detí s učením sa cudzích jazykov nájdete v mojom eBooku VESELÁ ANGLIČTINA PRE VAŠE DETI. Tento eBook Vám pomôže nájsť ten správny spôsob a témy pre Vaše deti, aby Angličtina bola zábavou.  Nájdete v ňom videá, vypracované témy a aktivity, ktoré môžete ihneď začať používať. V rámci toho nájdete aj odporúčania ako s deťmi čítať. Čítanie je výborným spôsobom ako pridať Angličtinu do našich bežných dní. Funguje to u dospelých rovnako ako u detí? Čo odporúčame dospelým? Áno, aj u detí, aj u dospelých funguje pravidlo ZÁBAVY. Pokiaľ nás niečo baví, tak výsledky prichádzajú samé. Čo sa týka čítania, tak u dospelých by som odporučila urobiť si plán a čítanie urobiť aktívnym. ČAS a MIESTO – plán pre čítanie

 • Premyslite si systém, naplánujete si dopredu kedy a kde budete čítať.
 • Nastavte si presné dni, ktoré budete čítať. Ideálne je čítať každý deň, ale nie je to podmienka. Pokiaľ aktuálne nestíhate každý deň, tak sa nestresujte a čítajte toľko koľko môžete.
 • Využite voľné chvíle. Zbaľte si knižku do kabelky, auta a vždy keď máte chvíľku čas, tak si čítajte.
 • Pozor, netreba to nechať len na náhodu. Náhodné čítanie odporúčam len ako doplnkové čítanie.

AKTÍVNE ČÍTANIE

 • zapisovanie si nových slovíčok môže byť výborný spôsob ako si rozšíriť slovnú zásobu
 • nové slovíčka – si môžete buď zapisovať do nejakého zošita, alebo kľudne aj na malé papieriky, ktoré si môžete niekde nalepiť, kde ich budete čo najviac vidieť.
 • porozumenie/prekladanie slovíčok – sú rôzne názory na prekladanie slovíčok. Jedna strana tvrdí, že je to dobrý systém, iná strana tvrdí, že preklady by sa robiť nemali. Moja skúsenosť je, že ak ste začiatočník tak, si kľudne môžete robiť preklady slovíčok. Ak ste už aspoň mierne pokročilý, tak odporúčam používať slovníky výkladové, teda bez prekladu.

Takže teraz už zostáva len pripraviť si nejaký prijemný nápoj, vyložiť si nohy a začať čítať. Angličtina sa Vám bude do hlavy nalievať sama 🙂 A rovnako aj Vašim deťom! Prajem Vám veľa úspechov a zábavy pri Anglickom čítaní! Majka

Share This