TRANSPORT and TRAVELLING for older kids (staršie deti)

U starších detí už väčšinou máme základ slovnej zásoby, preto sme slovnú zásobu rozšírili a tiež rozdelili na pozemnú, vodnú a vzdušnú. Cieľom týchto aktivít je, aby sa deti udomácnili v základnej slovnej zásobe a rozšírili si ju o nové slová. A samozrejme sa aj naučili tieto slová používať v bežnej konverzácii. Poďme sa spolu pozrieť, čo sme pre vás pripravili. smile

VOCABULARY

ground transportation (pozemná doprava), a car (auto), a train (vlak), a bus (autobus), a bicycle (bicykel), a scooter (malá motorka), a van (dodávka), an ambulance (sanitka), a fire engine (požiarnicke auto), a motorbike (motorka)

water transportation (vodná doprava), a boat (loďka), a ship (ľod), a motorboat (motorový čln), a canoe (kanoe), a sailboat (plachetnica), jet ski (vodný skúter), submarine (ponorka), a cruiser (výletná veľká ľod)

air transportation (vzdušná doprava), a plane(lietadlo), a helicopter (helikoptéra), hot air baloon (teplovzdušný balón), a rocket (raketa)

Doplnková slovná zásoba k videu:  wheels (kolesá), pedals (pedále), a motor (motor), much faster (oveľa rýchlejšie), a helmet (prilba), Let´s go for a drive (poďme si zajazdiť), a trunk (kufor auta), a driver (šofér), a passanger (cestujúci), a lokomotive (lokomotíva), wagons (vagóny), a pirat (pirát), a captain (kapitán), a basket (košík), a moon (mesiac)

Odporúčam nové slovíčka pridávať postupne. Ideálne 1-2 denne alebo 5-6 týždenne, ak sa ich učíme naraz. Nikam sa neponáhľame, angličtinu si užívame. wink

 

SONGS

Staršie deti občas protestujú voči pesničkám, ale niektoré ich naopak stále majú rady. Podľa toho treba zvážiť, či budete spolu spievať. Viac pesničiek nájdete v časti pre deti (KIDS).

Výborným oživením, ktoré deti veľmi baví je, že si pesničku môžete spievať pomaly, rýchlo, rýchlejšie, pomalšie a tak sa jednak zabaviť a tiež si rozšíriť slovnú zásobu o prídavné mená. SLOW – pomaly, FAST – rýchlo, FASTER – rýchlejšie, SLOWER – pomalšie.

Tento spôsob kľudne využívajte aj pri iných pesničkách. Deti to veľmi baví. smile

Pesničky nájdete tu, stačí kliknúť na názov:

WHEELS ON THE BUS – YOUTUBE – SUPER SIMPLE SONGS

TRANSPORTATION SONG – YOUTUBE – EASY MONKEY SONGS

  A VIDEO about the means of transport (video o dopravných prostriedkoch)

  Pozrite si video. Video je rozdelené na tri časti – pozemná doprava, vodná doprava, vzdušná doprava.

  Po každej časti si dajte pauzu a povedzte si, aké dopravné prostriedky ste videli. Kľudne si video rozdeľte na viac dní a v jeden deň sa venujte len jednej časti videa. A ak deti baví kreslenie, tak si ich môžete aj nakresliť.

  Pokiaľ to deti zvládnu, tak vám môžu skúsiť povedať aj nejaké informácie k dopravným prostriedkom. Napríklad: „The bicycle has 2 wheels.“ „It is pink.“ „It is slow.“

  ACTIVITIES:

  LET´S GO OUTSIDE (poďme von)

  Poďme von na výlet a pozorujme, aké dopravné prostriedky uvidíme. Skúsme si všetky povedať po anglicky.

  Môžeme sa zahrať hru – Who will see it first (Kto to uvidí prvý) – dáme si vždy nejakú úlohu ako napríklad: „Who will see a blue car first?“ (Kto uvidí prvý modré auto), „Who will see a scooter (motorku) first?“, „Who will see a bicycle (bicykel) first?“, a podobne.  A ten kto to uvidí prvý, tak má bod.

  GUESS WHAT I AM DRAWING (hádaj, čo kreslím)

  Jeden kreslí dopravný prostriedok a druhý háda, čo to bude. Môže kresliť dieťa alebo rodič. Podľa toho, ako vás to viac baví. smile

  FLASHCARDS (obrázkové kartičky)

  TRANSPORT FLASHCARDS 1 – KIDS PAGES

  TRANSPORT FLASHCARDS 2 – KIDS PAGES

  Mnohé slová budú deti poznať, čo je dobré, pretože im to dodá odvahu a ľahšie si doplnia nové slovíčka. Pokiaľ nemáte možnosť si kartičky vytlačiť, tak si ich môžete pozerať na PC alebo si vyrobiť vlastné.

  S kartičkami sa môžete hrať rôzne hry. Tipy na hry s obrázkovými kartičkami nájdete v sekcii Transport and Travelling for KIDS (deti).

  CRAFT – Let’s make a road and country around and add means of transport (vyrobme si cestu a krajinku, a k nej dopravné prostriedky)

  Nachystajte si papier, nožnice, farbičky, lepidlo a dobrú náladu. Vo videu nájdete návod, ako na to. Prajem vám veľa zábavy s dopravnými prostriedkami.

  VIDEO – NÁVOD od Art Craft Ideas z kanálu Youtube.com nájdete tu:

   

  Prajem vám veľa zábavy s angličtinou! smile

  Majka