TRANSPORT and TRAVELLING for kids (pre deti)

Deti si rady všímajú život okolo seba a práve táto téma je pre deti veľmi zaujímavá a obľúbená. Dopravné prostriedky máme všade okolo nás, takže nepotrebujeme špeciálne pomôcky, stačí ísť von na ulicu. smile

Cieľom je, aby sa deti naučili slovnú zásobu a rovnako aj jej používanie v bežnej konverzácii. Poďme sa spolu s deťmi obklopiť tým, čo nás baví a zlepšiť tak svoju angličtinu.

Aktivít je viac. Netreba stihnúť všetko, vyberte si to, čo vás aktuálne baví. smile

VOCABULARY

a car (auto), a train (vlak), a bus (autobus), an aeroplane (lietadlo), a bicycle (bicykel), a scooter (malá motorka), a van (dodávka), an ambulance (sanitka), a fire engine (požiarnicke auto)

SONGS

Nájdete ich tu, stačí kliknúť na názov:

WHEELS ON THE BUS – YOUTUBE – SUPER SIMPLE SONGS

 TRANSPORTATION SONG – YOUTUBE – EASY MONKEY SONGS

  • Zabávajte sa, tancujte, spievajte si spolu, užívajte si to!
  • Ukazujte si dopravné prostriedky a činnosti z pesničiek.
  • Ak sa dá tak každý deň. Kľudne aj viac krát za deň.

VIDEO WITH MAJKA – TRANSPORT vocabulary:

ACTIVITIES:

MY CAR PARK (môj vozový park)

Skúste doma medzi hračkami pohľadať čo najviac dopravných prostriedkov, ktoré máme v novej slovnej zásobe. Dajte si ich do radu a pomenúvajte ich. Keď už deti ovládajú názvy celkom dobre, môžeme vždy jedno autíčko schovať a deti budú hádať, ktoré autíčko chýba. Otázka znie: „What is missing?“ (Čo chýba?). Alebo si dopravné prostriedky môžete schovávať po deku a tak hádať.

Ak máte doma dievčatá a nemáte taký veľký vozový park, tak môžete použiť obrázkové kartičky (flashcards), ktoré máme nižšie.

LET´S GO OUTSIDE (poďme von)

Poďme von na výlet a pozorujme aké dopravné prostriedky uvidíme. Skúsme si všetky povedať po anglicky.

Môžeme sa zahrať hru – Who will see it first (Kto to uvidí prvý) – dáme si vždy nejakú úlohu ako napríklad: „Who will see a blue car first?“ (Kto uvidí prvý modré auto), „Who will see a scooter (motorku) first?“, „Who will see a bicycle (bicykel) first?“, a podobne.  A ten, kto to uvidí prvý, tak má bod.

GUESS WHAT I AM DRAWING (Hádaj, čo kreslím)

Jeden kreslí dopravný prostriedok a druhý háda, čo to bude. Môže kresliť dieťa alebo rodič. Podľa toho, ako vás to viac baví. smile

FLASHCARDS (obrazkové kartičky)

Nájdete ich tu, stačí kliknúť na názov:

TRANSPORT FLASHCARDS – KIDS PAGES

Kartičky si vytlačíme, vystrihneme. Pokiaľ nemáme možnosť si ich vytlačiť, tak si ich môžeme pozerať na PC alebo si vyrobiť vlastné kartičky.

Sú rôzne spôsoby ako sa môžete s kartičkami hrať. Dám Vám niekoľko tipov. Ale kľudne si vymyslite vlastné hry.

Pomenovávanie kartičiek – kartičky si môžete rozložiť na stôl/zem a postupne pomenovať dopravné prostriedky na kartičkách. Jeden z vás môže prstom ukazovať na kartičky a ten druhý hovorí, čo to je. Nebojte sa nechať aj dieťa v role toho, ktorý ukazuje. Uvidíte ako veľmi ich to bude baviť 🙂
Schovávanie kartičiek – kartičky môžeme postupne skrývať pod šatku a dieťa bude hádať, aký dopravný prostriedok je schovaný pod šatkou. Potom sa môžeme vymeniť a necháme dieťa schovávať kartičky.
Schovávanie kartičiek v miestnosti/v prírode – kartičky môžeme schovať v miestnosti alebo v prírode na rôzne miesta a spolu s deťmi ich hľadáme a pomenovávame.
Pexeso – deti milujú pexeso. Pokiaľ si kartičky vytlačíme/vyrobíme 2x, tak si môžeme zahrať pexeso. Pri každom obrátení kartičky opakujeme názov dopravného prostriedku.

CRAFT  – vyrobme si spolu knižku s dopravnými prostriedkami

Vyrobte si knižku o dopravných prostriedkoch. Návod na výrobu knižky nájdete vo videu nižšie. Môžete kresliť, nalepovať, písať. Je to vaša knižka, takže môže byť presne podľa vás!

Video je z kanála Youtube.com, autorom je TheDadlab.

Prajem vám veľa zábavy s angličtinou! smile

Majka