Pred niekoľkými rokmi som sa rozhodla „oprášiť si nemčinu“. Mala som ju na základnej, aj strednej škole. V tom čase mi to celkom šlo, ale medzitým som ju skoro 20 rokov nepoužívala. Začala som si pravidelne pozerať učebnicu zo strednej školy. A plná entuziazmu som sa do toho pustila. Prvý týždeň to bolo ešte ok, druhý týždeň ma to už veľmi nebavilo a tretí týždeň som nemčinu úplne vylúčila z mojich denných plánov. Zostal mi v duši len nenaplnený cieľ. Nebavilo ma to a tak som to vzdala.

Ako to funguje u Vás? Tiež to máte tak, že to čo Vás baví, tak v tom sa Vám darí a to čo Vás nebaví, tak postupne vzdáte?

U mňa to funguje na 100%. Pokiaľ robím niečo, čo ma baví, tak ma nezastavia ani prekážky, ktoré prichádzajú cestou a môžem sa tešiť na výsledok. Pokiaľ si však vyberiem niečo, o čom sa snažím samu seba presvedčiť, že ma to baví, ale v skutočnosti to neplatí, tak cesta je ťažká a často krát sa stratím niekde na pol ceste.

Čo má teda spoločné dobré jedlo s Angličtinou?

Skúste si predstaviť, že Vám na stôl niekto položí Vaše najobľúbenejšie jedlo. Ako sa cítite? Chcete ho hneď zjesť? Určite áno. Ak som aj práve plný, tak aspoň malý kúsok si dám, lebo veď to je „moje najobľúbenejšie jedlo“. A okrem plného bruška si odnášame aj dobrý pocit. Je to pre nás príjemný zážitok. Teraz si skúste predstaviť, že Vám na stôl niekto položí jedlo, ktoré je ok, ale nepatrí k Vašim obľúbeným jedlám. Čo sa stane? Ak ste hladný, tak si troška dáte, možno aj všetko zjete, ale nebudete mať z toho žiadny zážitok, žiadnu spomienku. Ak nie ste hladný, tak sa jedla s najväčšou pravdepodobnosťou ani nedotknete. Presne takto to funguje aj pri cudzích jazykoch. Pokiaľ si vyberiete spôsob, ktorý Vás baví, tak to bude zábava a výsledky prídu rýchlo. Aj pri cudzích jazykoch potrebujeme zapájať všetky zmysly a cestu k jazyku si užívať.

Tajomstvom úspechu je vybrať si spôsob, ktorý Vás baví. Keď nás niečo baví, tak si to užívame a nepremýšľame nad tým, že sa učíme. Ide nám to samo. Dôležité je užiť si cestu k cieľu. Cesta je cieľ. 

Ako nájdem spôsob, ktorý ma bude baviť?

Možnosti sú rôzne. Dôležité je vedieť, čo Vás baví a zároveň zvážiť či ste úplný začiatočník, alebo už máte základy jazyka osvojené.

Začiatočník – ak ste úplný začiatočník, tak by som Vám odporúčala skombinovať kurz s aktivitami, ktoré Vás bavia. Kurz môže byť skupinový, alebo individuálny. Výhodou je, že máte pri sebe osobu, ktorá Vás prevedie cez základy, ukáže Vám cestu a predstaví možnosti. V prípade, záujmu môžete kontaktovať našu školu, kde robíme individuálne kurzy, v rámci ktorých Vám kurz „ušijeme na mieru“ podľa vašich preferencií, znalostí a cieľov. Robíme online lekcie, teda z pohodlia vášho domova.

Mierne pokročilý a pokročilý – v prípade, že ste mierne pokročilý, alebo pokročilý a máte osvojený základ jazyka, tak sa môžete rozhodnúť, či budete kombinovať kurz s ďalšími aktivitami, alebo si rovno vyskladáte plán aktivít podľa seba, ktorý Vás bude baviť a vďaka ktorému budete robiť pokroky.

Ako si vyskladám plán aktivít, vďaka ktorým sa rýchlo a zábavne naučím po Anglicky?

Je to jednoduché. Ak viete, čo Vás baví, tak sa rovno do toho pustite. Kto rád číta, tak bude čítať. Kto rád počúva, tak bude počúvať. Kto rád pozerá, tak bude pozerať. Kto sa rád rozpráva, tak sa bude rozprávať…. Môžete sa inšpirovať nami, alebo si nájsť vlastné zdroje.

RADI POZERÁTE?

Pokiaľ radi pozeráte seriály, filmy, dokumentárne filmy, tak odporúčam:

ORORO/TV – hodinu denne môžete sledovať Vaše obľúbené seriály zadarmo. V prípade, že chcete pozerať viac ako hodinu denne, tak si môžete zaplatiť predplatné. Ale hodina denne na učenie sa cudzieho jazyka, Vám úplne stačí.

NETFLIX – vám prinesie možnosť sledovať obrovské množstvo nových aj starších filmov, či seriálov. Netflix je moja láska a každodenný spoločník. Prvý mesiac ho máte zadarmo, môžete si skúsiť ako Vám to sedí a potom sa platí mesačný poplatok. Poplatok závisí od množstva zariadení, na ktorých chcete netflix sledovať. Cena je aktuálne medzi 7,99-11,99 Euro. Môže sa meniť podľa aktuálneho cenníka. Pokiaľ si ho nainštalujete aj na mobil, tak máte TV v mobile kdekoľvek pôjdete.  

YOUTUBE.COM – mnoho seriálov, filmov nájdete na youtube.com. Je to bezplatné a rýchlo dostupné.

Tipy na seriály: Friends (Priatelia), How I met your mother? (Ako som spoznal Vašu mamu?), Desparate housewives (Zúfalé manželky), Downtown Abbey (Opátstvo Downtown), Lost (Nezvestní).

RADI ČÍTATE?

Tipy na čítanie nájdete v mojom článku: Chcete sa Vy aj Vaše deti naučiť po Anglicky? V čom spočíva úspech a ako Vám pri tom môže pomôcť čítanie?

RADI POČÚVATE?

Najjednoduchšími spôsobmi pre počúvanie sú pesničky a podcasty.

Pesničky – môžete len počúvať a snažiť sa porozumieť textu. Alebo si to môžete obohatiť prácou s textom. Na internete si nájdete texty pesničiek. Stačí do vyhľadávača napísať názov pesničky a slovo „lyrics“. Keď máte text, môžete počúvať a zároveň sledovať text. Tiež si môžete text prejsť s cieľom porozumenia. Bude to zábava a zároveň sa pritom budete učiť Anglicky.

Podcasty – sú pravidelný audio alebo videozáznam na špecifickú tému. Môžete ich počúvať cez mobil, rádio, PC. Pokiaľ máte telefón s Android systémom, tak si v Google play stiahnite aplikáciu na počúvanie podcastov. Sú rôzne, napríklad: Podcast Player, Podcast Addict, Podcast. Pokiaľ máte IPhone, tak máte aplikáciu na podcasty už v mobile. Keď máte aplikáciu na podcasty, tak si stačí už len vybrať to čo Vás baví a môžete počúvať.

RADI SA ROZPRÁVATE?

Ideálne je nájsť si parťáka na rozprávanie. Buď si dohodnete lektora alebo pokiaľ do toho nechcete investovať, tak skúste pozrieť, či sa vo vašom meste nachádza jazyková kaviareň. Viete ich nájsť na facebooku, instagrame, alebo aj priamo na googli.

Plán aktivít máme premyslený. Teraz je dôležité zaradiť aktivity do bežných dní. A nezabudnite, vždy to musí byť niečo, čo nám prinesie potešenie. Presne tak ako dobré jedlo.

Výborným spôsobom je vytvorenie si určitých rituálov, ktoré nám budú prinášať radosť. Uvediem pár príkladov pre inšpiráciu:

  • každý víkend sa poteším dobrým filmom, ktorý si pozriem v Angličtine
  • večer pred spaním si prečítam kúsok z knižky, alebo si prejdem v anglických novinách, čo nové vo svete
  • na sociálnych sieťach sledujem moju obľúbenú osobnosť a pozriem si, čo má nové
  • idem na prechádzku a popritom si pustím podcasty
  •  počas šoférovania v aute počúvam moje obľúbené podcasty

Pripájam odkaz na naše kurzy angličtiny, kde vás budeme učiť po anglicky a tiež vám ukážeme cestu a inšpirácie ako sa prirodzene rozvíjať v jazyku aj mimo lekcií a robiť tak rýchly pokrok. 

LEKCIE ŠITÉ NA MIERU PRE DOSPELÝCH

LEKCIE ŠITÉ NA MIERU PRE DETI 

Možností je veľa, stačí si len vybrať to pravé „orechové“ pre Vás.

Prajem Vám veľa úspechov a zábavy na ceste za angličtinou 🙂

Majka

Mentorka jazykových lektorov/učiteľov pre deti a riaditeľka jazykovej školy MariaM English

Share This