WEATHER for kids (pre deti)

Deti sa vôbec nezaoberajú tým, aké je vonku počasie. Behajú, šantia a radujú sa či v daždi alebo keď sneží. Sú šťastné, keď môžu tráviť čas v prírode. Téma WEATHER (počasie) ich naučí typy počasia rozlišovať a pomenovať ich.

Aktivít je viac. Netreba stihnúť všetko, vyberte si to, čo vás aktuálne baví. smile

VOCABULARY

sunny (slnečno), rainy (daždivo), cloudy (zamračené), windy (veterno), snowy (zasnežené), stormy (búrlivo), foggy (hmlisto), warm (teplo), hot (horúco), cold (zima) – pocitovo; nie ročné obdobie (winter)

SONGS

Nájdete ich tu, stačí kliknúť na názov:

WEATHER SONG FOR KIDS 1 – YOUTUBE

HOW´S THE WEATHER – YOUTUBE

WEATHER SONG FOR KIDS 2 – YOUTUBE

HOW´S THE WEATHER TODAY – YOUTUBE

  • Zabávajte sa, tancujte, spievajte si spolu, užívajte si to!
  • Ak sa dá tak každý deň. Kľudne aj viac krát za deň.

ACTIVITIES

DRAWING (kreslenie)

Použite bielu tabuľu cez ZOOM a nakreslite rôzne typy počasia (rain, snow, fog…) – vždy po nakreslení konkrétneho typu počasia nechajte deti hádať, aké je to počasie.

WHAT AM I THINKING ABOUT? (na čo myslím)

Myslite na nejaký typ počasia a nechajte deti hádať (aby ste deťom pomohli pochopiť, čo od nich žiadate, dotknite sa čela alebo brady, ako gesto rozmýšľania). 

BINGO

Deti potrebujú súpravu bingo kariet (alebo obrázkových kartičiek / flashcards), čistý hárok papiera, nožnice a lepidlo. Požiadajte deti, aby vystrihli 5 ľubovoľných kariet (alebo si môžu vystrihnúť všetky kartičky už vopred, aby ste ušetrili čas), a aby ich nalepili na papier. Potom im ukazujte kartičky s rôznymi typmi počasia. Ak majú deti tento typ počasia na kartičke nalepenej na papieri, prečiarknu ho. Dieťa, ktoré prečiarkne všetky kartičky ako prvé, zvolá „BINGO!“

Bingo kartičky nájdete tu:

WEATHER BINGO FLASHCARDS – MES-ENGLISH

TONGUE TWISTER (jazykolam)

Vyslovujte jednotlivé slová jazykolamu (tongue twister) slovo po slove a nechajte deti, aby ich opakovali. Potom vyslovte celú vetu – jazykolam –  a deti sa ho pokúšajú zopakovať. 

TONGUE TWISTER – BRITISH COUNCIL

WHEEL OF NAMES (koleso s názvami)

Vložte do kolesa obrázky / názvy k téme, rozkrúťte ho, a keď zastane, kdeti pomenúvajú počasie na obrázku. 

WHEEL OF NAMES        

VIDEO – Guessing Game (hádanie)

Deti hádajú typ počasia podľa obrázkov a zvukov:

Video je z kanála Youtube od autora SKY HIGH studio.

FLASHCARDS (obrazkové kartičky)

Online flashcards:

WEATHER ONLINE FLASHCARDS – MES-ENGLISH

Flashcards:

WEATHER FLASHCARDS 1 – MES-ENGLISH

WEATHER FLASHCARDS 2 – BRITISH COUNCIL

Kartičky si vytlačíme, vystrihneme. Pokiaľ nemáme možnosť si ich vytlačiť, tak si ich môžeme pozerať na PC alebo si vyrobiť vlastné kartičky. Sú rôzne spôsoby ako sa môžete s kartičkami hrať. Dám Vám niekoľko tipov. Ale kľudne si vymyslite vlastné hry.

Pomenovávanie kartičiek – kartičky si môžete rozložiť na stôl/zem a postupne pomenovať typ počasia. Jeden z vás môže prstom ukazovať na kartičky a ten druhý hovorí, aké je počaske. Nebojte sa nechať aj dieťa v role toho, ktorý ukazuje. Uvidíte ako veľmi ich to bude baviť 🙂
Schovávanie kartičiek – kartičky môžeme postupne skrývať pod šatku a dieťa bude hádať, aké počasie sa pod šatkou skrýva. Potom sa môžeme vymeniť a necháme dieťa schovávať kartičky.
Schovávanie kartičiek v miestnosti/v prírode – kartičky môžeme schovať v miestnosti alebo v prírode na rôzne miesta a spolu s deťmi ich hľadáme a pomenovávame.
Pexeso – deti milujú pexeso. Pokiaľ si kartičky vytlačíme/vyrobíme 2x, tak si môžeme zahrať pexeso. Pri každom obrátení kartičky opakujeme typy počasia.

CRAFT 1 – A paper plate sun (slnko z papierového taniera)

Deti budú potrebovať papierový tanier (biely alebo žltý), čierny papier, fixku, farebné pastelky, nožnice a lepidlo. Ak má dieťa biely papierový tanier, nechajte ho, nech ho zafarbí nažlto. Deti čiastočne nastrihnú okraje taniera (tak, aby vytvorili slnečné lúče). Z čierneho papiera si vystrihnú okuliare a prileplia ich na tanier. Potom použijú fixku na dokreslenie úst, nosa a obočia (malé detičky budú potrebovať pomoc rodičov).

Postup nájdete tu:

PAPER PLATE SUN CRAT – KIDS ACTIVITIES BLOG

CRAFT 2 – A rainbow (dúha)

Deti budú potrebovať polovicu papierového taniera (bieleho alebo žltého), farebné papiere, farebné pastelky, nožnice a lepidlo. Z farebného papiera si vystrihnú 6-7 prúžkov (na dúhu) a 8-9 trojuholníkov (na slnečné lúče). Ak nemajú žltý papierový tanier, môžu si ten biely nafarbiť nažlto. Deti si prúžky priliepajú na zadnú časť papierového taniera tam, kde bol tanier prestrihnutý na polovice (ako na videu). Potom priliepajú trojuholníky okolo okrúhlej časti taniera. Nakoniec nakreslia oči, nos a ústa.

Postup nájdete na kanáli Youtube. Autorom je Easy Peasy and Fun.

WORKSHEET (pracovný list)

Zábavné vyfarbovanie políčok podľa čísiel, kde si deti zopakujú aj farbysmile

WEATHER COLOUR BY NUMBER – PINTEREST

Prajem vám veľa zábavy s angličtinou! smile

Majka