„Ja sa skôr naučím modliť, ako ty lyžovať!“ povedal náš telocvikár mne, 15-ročnej dievčine, po mojom prvom dni na lyžiach pred zrakmi všetkých mojich spolužiakov. Áno, predpokladáte správne. Od toho momentu som sa na lyže nepostavila a zaprisahala som sa, že sa to už nikdy nezopakuje, a že lyže navždy pochovám. Prešlo zhruba 10 rokov, počas ktorých som sa naozaj úspešne vyhýbala všetkým lyžovačkám. Veď dá sa predsa žiť aj bez lyží…

Po 10 rokoch prišla zmena

Spoznala som môjho manžela. Chalana, ktorý od malička lyžoval a každú zimu si tento šport užíval naplno. Čo teraz? Ako to prežijem? 😊 Prežila som to. A nie len to. Naučila som sa lyžovať. Od vtedy lyžujem každú zimu, a dokonca tento rok sa nám podarilo lyžovať aj spoločne s naším 5-ročným synom. Nemá na výber. Keď obaja rodičia lyžujú, tak musí aj on. Našťastie ho to veľmi baví, a tak sme si sneh a lyže užívali spoločne. Takže lyžujeme celá rodina.

Tento príbeh mal šťastný koniec

Ale koľkokrát vidíme okolo seba zlomených, demotivovaných ľudí, ktorým podobné komentáre ľudí z ich okolia kompletne zmenili život. Najhoršie je, že tí, ktorí to spôsobili častokrát ani nevedia, aké následky ich slová mali. S hodnotením a spätnou väzbou treba byť opatrný. Zbytočné komentáre a srandu si niekedy radšej nechajme pre seba, pretože slová majú obrovskú moc. Tak ako vedia povzbudiť a naladiť na správnu vlnu, tak rovnako vedia zraniť alebo aj úplne zablokovať.

Toto platí aj pri učení sa cudzích jazykov

Častokrát sa stretneme s dospelým študentom, ktorý nám hneď na úvod oznámi, že je „večný začiatočník“, a že je beznádejný prípad. Prečo? Lebo mu to tak niekto v minulosti povedal. A už má vytvorený blok, už v ňom narastá strach zo zlyhania. Nikto nie je beznádejný prípad! To, že zatiaľ ste sa angličtinu nenaučili, je len o tom, že ste nenatrafili na správneho lektora, metódu, ktorá by vám sedela, životné obdobie, v ktorom máte priestor sa vzdelávať… Dôvodov, prečo to zatiaľ nevyšlo, môže byť naozaj veľa. A, bohužiaľ, častokrát je tým dôvodom aj spätná väzba, ktorú sme v minulosti dostali a s ktorou sme sa stotožnili, alebo nás kompletne zablokovala.

Každý sa môže naučiť cudzí jazyk!

Treba mať dostatočnú motiváciu a zvoliť si správny spôsob, ktorý mi ako študentovi vyhovuje a sedí. Potom už ide všetko hladko. Áno, určite prídu aj ťažšie momenty, ale keď viem prečo sa chcem anglický jazyk naučiť a čo tým získam, tak mám dostatočnú motiváciu na to, aby som to zvládol. A keď mám správneho sprievodcu – lektora na tejto ceste a správne nastavený kurz, tak to musí ísť.

Nikdy nie je neskoro začať. Sny si môžete plniť v každom veku

V našej jazykovej škole ponúkame lekcie šité na mieru tak, aby Vás hodiny bavili, a zároveň ste napredovali v angličtine. Aj pre dospelých, aj pre deti. Ponúkame online lekcie, teda z pohodlia vášho domova. Máme študentov z Čiech, Rakúska a rôznych miest Slovenska. Určite odporúčam skúsiť. Netreba sa toho báť.

Čo sa stane, keď prekonáte obavy, strach zo zlyhania?

Splníte si svoj sen o angličtine. Otvoria sa vám nové možnosti. Zrazu budete môcť cestovať bez obáv z cudzieho jazyka. Budete môcť sledovať najnovšie seriály a filmy v pôvodnom jazyku. Budete môcť komunikovať s priateľmi z iných krajín… A hlavne budete spokojní sami so sebou, že ste to zvládli.

Čo sa naopak stane ak strach a obavy neprekonáte?

Zablokujete sa, tak ako ja s lyžovaním. Budete počúvať o tom, ako žijú iní ľudia, ktorí angličtinu ovládajú a ticho im budete závidieť… Alebo to môžete zmeniť!

Nedajte sa odradiť. Žijeme len raz a svoj život si riadime my!

Ideálnou voľbou sú individuálne kurzy, kde vám lektor prispôsobí kurz presne na mieru vašim potrebám a preferenciám. Tiež máte dostatok priestoru na konverzáciu a trénovanie jazyka v bezpečnom prostredí, kde ste len vy a lektor.

Viac informácií a pridať sa na individuálne kurzy môžete tu:

LEKCIE ŠITÉ NA MIERU PRE DOSPELÝCH 

Prajem Vám veľa úspechov v angličtine, veľa spokojnosti s vlastnými výsledkami a hlavne spokojnosti so sebou.

Majka Marinčáková

Mentorka jazykových lektorov/učiteľov detí a riaditeľka jazykovej školy MariaM English

Share This